Koruyucu Tedavi

”Her şey Korumakla Başlar”
Günümüzde birçok gelişmiş ülkede koruyucu diş hekimliği uygulamaları yaygınlaştırılarak çürük görülme yüzdeleri önemli ölçüde azaltılmıştır. Ülkemizde yapılan son çalışmalarda altı yaş grubu çocuklarda “çürüksüzlük” oranı %16, 12 yaş grubu çocuklarda ise %19 olarak tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün (World Health Organisation-WHO) 21.yy hedeflerine baktığımızda ise altı yaş grubu için çürüksüzlük oranı %80 olarak hedeflenmektedir. Bu rakamlar ülkemizde koruyucu diş hekimliğinin gerektiği düzeyde olmadığının kanıtıdır.
Koruyucu diş hekimliğinde amaç çocuklarınızın yapılan ilk ağız içi muayenesinin ardından çürük risk grubunun belirlenmesi ve çocuğunuza özel koruyucu bir program hazırlanmasıdır. Bu koruyucu program diş hekimi ile ailenin ortaklaşa yürütecekleri bir program olacaktır.
Aileye Düşen Görevler
Düzenli ve Doğru Fırçalama Eğitimi: Düzenli diş fırçalamak bakteri sayısını ve besin retansiyonunu (birikimini) azaltmak için bilinen en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ailelerin bu konuda bilmesi gereken nokta etkili fırçalama yaşının çocuktan çocuğa değişebilmekle birlikte beş yaşından sonra olduğudur. Çürüksüz dişler için çocuklarınızın bu yaşa gelene kadar, dişlerini günde en az iki kere, sizin fırçalamanız gerekmektedir. Diş fırçalama alışkanlığının yerleşmesi için fırçanın önce çocuğa verilmesi sonrasında ailenin dişler temizlemesi gerekmektedir.
Beslenme: Çürüksüz dişler için doğru beslenmek büyük önem taşımaktadır. Bilinenin aksine çürük oluşumunda sadece çikolata ve şekerin yeri yoktur. Birçok besin türü ağız ph’sını değiştirmekte ve bunun sonucunda çürüğe yol açmaktadır. Diş hekiminiz beslenme alışkanlıklarınızı inceleyip yaptığınız yanlışları tespit edecek ve size ağız hijyeniniz açısından neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır.
Hekime Düşen Görevler
Fissür Örtücüler: Düzenli beslenme ve fırçalama çoğu zaman çürüksüz dişler için yeterli olmayabilir. Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan “fissür” adı verilen girintiler en sık çürüğün oluştuğu bölgelerdir. Bu bölgelerde daha fazla çürük görülmesinin nedeni fissürlerin dar ve derin olması nedeniyle diş fırçası kılının bu bölgelerde etkili temizlik yapmak için yetersiz kalmasıdır. Bu yüzden çürük oluşumunu önlemede diş hekimlerin en sık uyguladığı koruyucu yöntemlerden biri fissür örtücüler”dir.
Bu koruyucu uygulamada “fissür örtücü” adı verilen beyaz renkli, akışkan madde ile girintiler (fissürler) doldurulur ve bu akışkan madde özel bir ışın ile sertleştirilir. Bu sayede besin artıklarının girebileceği ve fırçalama ile ortadan kaldırılmasının zor olduğu, çürüğe elverişli bölgeler ortadan kaldırılmış olur.
Fluor uygulaması: Fluor uygulamak diş minesini zararlı asitlere karşı korumak, çürük oluşumunu engellemek, başlangıç seviyesindeki çürükleri durdurmak için alınabilecek en etkili ve basit önlemdir.
Çocuklarda süt dişlerinin tamamlanmasından sonra yapılacak fluor uygulamaları, diş yapısını güçlendirip, bakterilerin ürettiği asitlere karşı dirençli olmalarını sağlayacaktır.
İlk fluor uygulamasıdan sonra hekiminiz çocuğunuzun risk grubunu belirleyerek 4-6 ayda bir düzenli kontrollere çağıracaktır.
Flor Uygulaması Nedir?
Flor, dişin yapısında kimyasal bağ kurup çürüğe karşı direnci artıran bir elementtir.
Jel kıvamındaki floru dişlere lokal olarak tatbik etmek suretiyle yüksek konsantrasyondaki florun minenin yapısını güçlendirmesi esasına dayanmaktadır.
Flor Uygulaması Kaç Çeşittir?
Topikal ve sistemik olmak üzere iki çeşittir. Klinikte uygulanan form, topikal formdur. Topikal uygulamalarda da jel, köpük ya da cila şeklinde olabilir. Sistemik uygulamanın topikal uygulama kadar etkili olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Flor Uygulamasına ne zaman başlanır?
3 yaşından itibaren flor uygulamasına başlanmaktadır.
Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?
Öncelikle işlem sonrasında 30-60 dk kadar birşey yiyip içilemeyeceği için öncesinde çocuğunuza su içmesi önerilir. Dişler bir hava yardımı ile iyice kurutulur. Alt ve üst dişlere sırayla flor cilası sürülür. Arta kalan tükürük ve cila bir tükürük emici yardımı ile iyice çekilir.
Flor Uygulamasının yararları nedir?
Diş yüzeylerine flor uygulamasının çürüklere karşı direnç kazanmada oldukça etkili bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Flor Uygulaması zararlı mıdır?
4 ayda bir flor uygulaması çürük oluşumunu engellemek açısından oldukça faydalıdır. Bu uygulama diş yüzeylerine yapıldığından, sistemik bir uygulama olduğundan ve arta kalan flor tükürük emici ile ağızdan alındığından çocukların sağlığı açısından herhangi bir zarar teşkil etmez.
Flor uygulaması hangi sıklıkta uygulanır?
Çürük riski yüksek bireylerde 4 ayda bir, ağız hijyeni iyi olan bireylerde ise 6 ayda bir kez flor uygulaması yapılmaktadır.
Yer Tutucu Nedir?
Zamanından önce çekilmek zorunda kalınan süt dişlerinin yerini korumak amacı ile yandaki dişlerden destek alınarak araya yerleştirilen apareylere yer tutucu denir. Yer tutucular sabit(dişe yapıştırılan) veya hareketli(takıp-çıkarılabilen)
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?