Porselen Lamina Diş

Porselen Lamina Dişler

Porselen lamina diş nedir?

Latince yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?
Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,
Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen lamina diş tedavisi kimlere uygulanır?
Porselen lamina diş tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilir.

Peki porselen diş laminalarının tedavisinin uygulanamayacağı durumlar yok mudur?
Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer?
Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Bu estetik diş hekimliği uygulamasının tedavi aşamaları nasıldır.
İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

Porselen lamina dişler düşer mi?
Hayır. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.
Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?
Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır . Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir?
0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.
Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.
Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.
Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Porselen lamina dişlerin dezavantajları nelerdir?
Diğer restorasyonlara göre sağık ve estetik açıdan üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

Nasıl Uygulanır?

Porselen laminate veneer tedavisi esas olarak 3 aşamadan oluşur.
1. Tedavinin Planlanması: Bu aşamada porselen laminate veneer tedavisi için diş hekimiyle yapacağınız ilk görüşmede sizin de fikirlerinizi belirtmeniz tedavi sonucunda nasıl bir gülüşe sahip olmak istediğinizi detaylı olarak anlatmanız önemlidir.
2. Dişlerin Hazırlanması: Bu aşamada hastanın dişleri çok az miktarda aşındırılır. Aşındırma miktarı hastanın dişlerinin yapısıyla alakalıdır. Bazı vakalarda dişlerin hiç aşındırılmasına gerek kalmazken bazı durumlar da ise biraz daha fazla aşındırma yapılabilir. Genel olarak dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0,5-1 mm (yarım ile bir milimetre) arası bir aşındırma yapılır. Aşındırma işlemi acısız ve ağrısız bir işlem olduğu için genelde anestezi gerektirmez. Gerçek dişler yapıştırılana kadar estetik açıdan kötü gözükmemesi için geçiciler yapıştırılır. Geçiciler olabilecek hassasiyeti önlemek açısından da önemlidir.
3. Bonding (yapıştırma) Aşaması: Yapıştırma işlemine geçmeden önce hazırlanan üç boyutlu makette dişlerinizin son halini, nasıl bir değişim yaşayacağınızı önceden görüp maket üzerinde değerlendirme fırsatınız olur. Daha sonra porselen veneerler yapıştırıcının karar verilen renkte uygulanması ile dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılırlar.

Laminate Venerlerin Bakımı
Laminate veneer işleminin ardından 2 hafta gibi bir süre, renklendirici bütün yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir (çay kahve kola sigara alkol v.b.). Günde iki defa dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş hekimi tarafından düzenli olarak kontrol edilmeyi de ihmal etmemelidir.
WeCreativez WhatsApp Support
Asistan ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize aklınıza takılanları sorun!
👋 Merhaba nasıl yardımcı olabilirim